
Svačinky aneb třída 2+3
Tohle není nějaká oficiální nástěnka, ale prostor pro vaše díla a dílka z úkolů. Občas sem vyvěsím nějaké ty práce, které zaujaly nebo něčím vynikly.
Průzkum nových krajin
Jack A. Scott
Student 2. ročníku,
Havraspár

Splašené věty
Jack A. Scott
Student 2. ročníku,
Havraspár

2.ročník
Nebelvír
Magizoolog jako ochránce kouzelných tvorů
Záslužná práce Magizoologů
O povolání Magizoolog jsme si na hodině povídali, že se zabývá zkoumáním druhů kouzelných tvorů a jejich chováním. Jak již tato definice napovídá, zabývá se zkoumáním, ale může se zabývat i ochranou pasivní či aktivní?
Ochranu pasivní bych v tuto chvíli definovala jako školení mladých generací kouzelníků o druzích kouzelných tvorů, o jejich ochraně, o počtech, vzácnosti a hlavně o chovu a zachování druhu. Ochranu aktivní definujeme jako aktivní zapojení do obrany, chovu a zachovnání druhů kouzelných tvorů.
Na ochranu jakých tvorů se ale zaměřit? Zda se jedná o kouzelného tvora ohroženého vyhynutím, to se dá zjistit poměrně snadno. Jejich výskyt ve volné přírodě je stále menší. Kde se tvorové dříve vyskytovali, tam například z důvodu úpravy terénu mudly najednou vymizeli. Bohužel právě z důvodu činností mudlů dochází k úpbytku životného prostoru pro kouzelné tvory. A ti, kteří se nedokážou adaptovat na život mezi lidmi, bohužel vymírají.
V tomto případě jsou dobrým řešením ochrany kouzelných tvorů rezervace. Ale také to není trvale udržitelné řešení. Vhodných prostorů pro rezervace také ubývá a bohužel se mudlové dál a dál rozpínají. Už i tak ochrana kouzelných tvorů před mudly je velice náročná. Co mudlové neznají, to zabijí. A hlavně kdyby viděli třeba okřídleného koně, nedopadlo by to pro onoho tvora vůbec dobře. Odchytili by ho, zabili by ho, zkoumali by ho. A to kouzelnický svět nemůže dopustit. Rezervace jsou tedy stále víc plnější a ne všichni tvorové se mezi sebou snesou.
A jaké tvory tedy chránit? No, nesmíme si vybírat. Vše spolu totiž souvisí. Vyhynou-li trpaslíci, značně se zredukuje i populace dlaždičounů. Proto je potřeba chránit všechny tvory. Ohrožené vyhynutím i neohrožené. Užitečné i ty, které řadíme mezi škůdce. Když vyhyne jeden druh, bude ho následovat druhý na prvním druhu životně závislý. A už se zánik kouzelných tvorů dostane do nebezpečné spirály smrti.
Abychom nezapomněli, tak kouzelní tvorové nejsou ohroženi jen ze strany mudlů, ale také ze strany pytláků, kteří je loví a zabíjejí kvůli obchodu na černém trhu. Příkladem je třeba taková vzácná krev jednorožce, krásného tvora. Pro pár kapek krve směřující na černý trh tento druh už téměř vyhynul.
Co pro ochranu těchto tvorů můžeme tedy dělat my? Je to jednoduché. Chránit je před mudly a pytláky. Všechny tvorům nebezpečné věci a nebezpečné pytláky včas hlásit povolaným osobám, Magizoologům, komukoliv zodpovědnému. Kdykoliv se setkáme s cennou přísadou z těchto tvorů, se kterou se obchoduje přes zákaz již už jen na černém trhu, vše je potřeba hlásit. Pokud uvidíme jakoukoliv špatnost konanou proti kouzelným tvorům, musíme je za každou cenu ochránit.
Kouzelní tvorové nesmí z našeho světa vymizet, bez nich by byl kouzelnický svět jen světem mudlů se zvláštními schopnostmi. Bez hůlek, bez lektvarů, bez tvorů. Proto by se kouzelnická veřejnost měla zapojit do ochrany kouzelných tvorů, spolu s Magizoology, kteří kouzelné druhy již chrání.
Samantha Known
Student/ka 2. ročníku,
Kolej Mrzimor

Magizoolog jako ochránce
Ochrana kouzelných tvorů je jeden z mnoha problémů, kterými je potřeba se zabývat pokud chceme zachovat, alespoň něco z divoké přírody pro příští generace. Přestože nelze jasně definovat, kdo vlastně, který tvor by měl být chráněn a který ne, zůstává pravdou, že většinou se chráněnými druhy stávají ti tvorové, kterým hrozí v blízké době vyhynutí. Ostatní, ti kteří mají svou pozici ve světě zatím docela jistou, jsou poté většinou opomíjeni. Je to však správně? Je správné starat se pouze o tvory, u nichž je to již nevyhnutelně nutné? Nemyslím si, že by tomu tak bylo. Spíš bych řekl, že by se společnost měla pokoušet zabránit tomu, aby byla ochrana tvorů před vymřením vůbec nutná. Co tím myslím? Myslím tím prostou věc a to, že by lidé měli jednat tak, aby kouzelným tvorům nehrozilo vyhynutí, především lidským přičiněním. Myslím, že by se mělo lidstvo pokoušet předcházet takovým situacím, kdy dožene nějaký druh až téměř na pokraj jeho existence a teprve poté, když už nebude jiná možnost, se bude pokoušet to napravit.
To mě dostává k dalšímu tématu, úzce souvisejícímu s tématem předchozím. Jak zabránit, respektive předejít takovým situacím, které jsem vyložil v první části své úvahy? No, rozhodně se nejedná o nic jednoduchého, neboť si to žádá živý zájem veřejnosti a porozumění vážnosti celého problému. Navíc by se nesmělo jednat pouze o jednorázové akce, které ačkoliv mohou do určité míry pomoci, jejich efekt je pouze krátkodobý a rozhodně není konečným řešením. Proto mi na mysl přicházejí tzv. rezervace neboli oblasti, v nichž by mohli mít tvorové svou, přestože lehce omezenou, svobodu a v nichž by si mohli zachovat svou důstojnost. Byli by chráněni a to nejen díky tomu, že by byly v nějaké jasně vymezené oblasti, kde by nemuselo docházet až tak často k jejich náhodnému zabití, při napadení člověka, a vlastně by se tím daly vyřešit i některé problémy související se získáváním přísad do lektvarů, což je jedním z hlavních problémů a důvodů ohrožení kouzelných tvorů. Ptáte se, jak by mohly rezervace v tomto problému pomoci? Jednoduše. Kromě toho, že by se jejich zřizováním ztížila práce pytláků, daly by se rezervace využít k vlastnímu, řekněme co nejméně násilnému a invazivnímu, získávání daných přísad. Snad mi odpustíte, můj až málem naivní názor, ale domnívám se, že většina oněch přísad, lze získat i jinou cestou, než zbytečným zabitím daného tvora. Pokud by tomu bylo skutečně tak, bylo by snad možné uzavřít s kouzelnými tvory jistou formu úmluvy, kdy by výměnou za ochranu, poskytly dobrovolně potřebné přísady. Ale i kdyby se nejednalo přímo o úmluvu, jistě by byl existoval způsob jak zajistit skrze rezervace novou distribuční síť potřebných lektvarových přísad, bez přímého ohrožení kouzelných a především chráněných tvorů. Vytvoření této sítě by pak znamenalo minimálně provizorní řešení problému se zabíjením tvorů pytláky, při získávání přísad k prodeji na černém trhu, neboť by tyto přísady nebyly již tak vzácné, aby se pytlákům vyplatilo riziko při jejich získávání. Ale jak říkám, nejsem lektvarista a nejsem si jist, jakým přesně způsobem, ani od jakých tvorů, jsou přísady získávány a právě toho důvodu mohou být mé názory značně naivní.
Co se týče dalších kladů zřizování rezervací, dozajista by znamenaly možnost dalšího výzkumu tvorů, v jejich do určité míry přirozeném prostředí, odborníky. Také by mohly býti skutečnou spojnicí s širší veřejností, přičemž by mohly oživit její zájem o ochranu kouzelných tvorů a rozšířit její obzory v této oblasti... Ve zkratce, co tím chci říct je, že rezervace jsou dle mého názoru poměrně vhodným řešením problémů ochrany kouzelných tvorů. Alespoň tedy do doby, než se podaří nalézt řešení lepší, či tyto problémy zcela vymýtit.
Jack A. Scott
Student 2. ročníku,
Havraspár